Ta strona do prawidłowego funkcjonowania wymaga nowoczesnej przeglądarki z włączoną obsługą JavaScript.
Wygląda na to że Twoja przeglądarka nie spełnia tego warunku.
Lekcja zaliczona
COFNIJ
Etap 3 Wybieramy dodatki
Witaj.
PodałeśPodałaś już wszystkie warstwy podłogi i grzejnika podłogowego, ale do doboru systemu grzewczego wymagane są jeszcze pewne informacje dodatkowe.
 
 
Jestem:
 • zawodowcem
 • amatorem
Wybieram system:
 • KAN-therm
 • Purmo
Po pierwsze istotna jest informacja o tym czy przewidujesz stosować strefy brzegowe w pomieszczeniach oraz czy chcesz grzejnikiem podłogowym zawsze pokryć całą powierzchnię podłogi pomieszczenia.
Strefa brzegowa to część grzejnika ze specjalnie zagęszczonymi przewodami grzejnymi. Umieszcza się je wzdłuż ścian zewnętrznych pomieszczeń po to by pokryć większe straty ciepła w tych miejscach.
Powinno się je stosować, więc....
...w polu Grzejniki ze strefą brzegową pozostaw domyślne Tak.
W polu Grzejniki ze strefą brzegową ustaw Tak jeśli w większości pomieszczeń planujesz zastosować strefy brzegowe, lub Nie jeśli będą one tylko w nielicznych.
Definiując konkretne pomieszczenia będziesz mógł mogła uaktualnić ten parametr.
Najczęściej też na grzejnik podłogowy przeznacza się całą podłogę pomieszczenia, chyba że jest to pomieszczenie z zasłoniętą dużą częścią podłogi (np. łazienka z wanną, pokój z dużą szafą).
Pozostaw domyślne Pokrywaj całą powierzchnię na pozycji Tak.
W niektórych pomieszczeniach będziesz musiała ją wyłączyć.
Teraz przyszła pora na określenie domyślnego oprzyrządowania Twoich grzejników podłogowych.
Będziesz zaraz musiała wybrać rozdzielacz do którego podłączone będą rury grzejne, szafkę i system automatyki sterujący całym tym mechanizmem.
Pierwszym elementem który musisz określić jest domyślny typ rozdzielacza.
Producent oferuje różnego rodzaje rozdzielacze w zależności od wielkości instalacji i stopnia jej skomplikowania.
Wybór najlepszego rozdzielacza do Twojej instalacji pozostaw profesjonalnemu projektantowi, ale...
...na potrzeby projektu orientacyjnego z listy Rozdzielacz wybierz pozycję najlepiej pasującą do Twoich potrzeb:
Z listy Rozdzielacz wybierz pozycję najlepiej pasującą do potrzeb instalacji:
 • ROZDZ OP 51A
  Najprostszy rozdzielacz z zaworami regulacyjnymi na powrocie (do najprostszych małych instalacji)
 • ROZDZ OP 55A
  Rozdzielacz z zamontowanymi przepływomierzami do dokładniejszej regulacji.
 • ROZDZ OP 71A
  Rozdzielacz z zaworami regulacyjnymi i zaworami do siłowników umożliwiający podłączenie systemu regulacji automatycznej.
 • ROZDZ OP 75A
  Rozdzielacz z zaworami do siłowników z dodatkowymi przepływomierzami do nowoczesnych instalacji i systemów sterowania.
 • ROZDZ OP UM 73 
  Rozdzielacz dla mniejszych instalacji podłogowych (do kilkudziesięciu m2) z wbudowanym układem mieszającym. Do stosowania tam, gdzie ogrzewanie podłogowe jest uzupełnieniem dla grzejników tradycyjnych.
 • ROZDZ OP UM 77A
  Rozdzielacz z wbudowanym układem mieszającym i przepływomierzami. Do stosowania tam, gdzie ogrzewanie podłogowe jest uzupełnieniem dla grzejników tradycyjnych
 • ROZ IND LS
  Przemysłowy rozdzielacz Laser Series ze stali nierdzewnej z gwintem 1 1/2" z zaworami kulowymi na zasilaniu i powrocie oraz zaworami kulowymi z gwintem 3/4" GZ na króćcach przyłączeniowych i zespołem odpowietrzającym.
 • ROZ IND LS PRZEP
  Przemysłowy rozdzielacz Laser Series ze stali nierdzewnej z gwintem 5/4" - GW 5/4", ze wskaźnikami do odczytu i ustawiania żądanego przepływu każdego obiegu. Zaopatrzony w zawory kulowe na zasilaniu i powrocie oraz zawory kulowe z gwintem 3/4" GZ na króćcach przyłączeniowych i zespół odpowietrzająco-spustowy.
 • ROZDZ MOSIĄDZ
  Wycofany z produkcji rozdzielacz mosiężny z gwintem 1" - GZ 1" z króćcem przyłączeniowym 3/4". Zaopatrzony w wkładki zaworowe przystosowane do montażu głowic termoelektrycznych i zawory do regulacji przepływu oraz zespół odpowietrzająco-spustowy.
 • ROZDZ MOSIĄDZ PRZ
  Wycofany z produkcji rozdzielacz mosiężny z gwintem GZ 5/4" z zaworami odcinającymi i wskaźnikami do odczytu i ustawiania żądanego przepływu każdego obiegu. Posiada króćce przyłączeniowe z gwintem GZ 3/4" z zaworami kulowymi z gwintem 1/2" na powrocie, zawory regulacyjne ze wskaźnikami przepływu oraz odpowietrzniki i zawory spustowe.
 • ROZDZ STAL NIER ZM LS
  Przemysłowy rozdzielacz Laser Series ze stali nierdzewnej z gwintem 1" - GZ 1" z podłączonym zestawem mieszającym Laser Series z zaworem termostatycznym i pompą Wilo RS KU 15/60 do maksymalnie 12 oddzielnych obiegów.
  Rozdzielacz posiada króćce przyłączeniowe z gwintem 3/4", wkładki zaworowe przystosowane do montażu głowic termoelektrycznych, zawory do regulacji przepływu i zespół odpowietrzająco-spustowy. Do stosowania tam, gdzie ogrzewanie podłogowe jest uzupełnieniem dla grzejników tradycyjnych.
 • ROZDZ STAL NIER ZM LSPRO
  Przemysłowy rozdzielacz jak wyżej, ale jako zestaw mieszający zastosowano zestaw Laser Series Pro z zaworem 3-drożnym i pompą Wilo Yonos 15/60 do maksymalnie 12 obiegów. Zestaw ten jest bardziej oszczędny, wydajny i nie wymaga regulacji hydraulicznej.
 • ROZDZ STAL NIERDZ
  Rozdzielacz ze stali nierdzewnej z gwintem 1" - GZ 1", z króćcami przyłączeniowymi z gwintem 3/4". Rozdzielacz posiada wkładki zaworowe przystosowane do montażu głowic termoelektrycznych, zawory do regulacji przepływu i zespół odpowietrzająco-spustowy.
 • ROZDZ STAL NIERDZ PRZ
  Rozdzielacz jak wyżej z zamontowanymi wskaźnikami do odczytu i ustawiania żądanego przepływu każdego obiegu.
 • ROZDZ UFH DSM
  Rozdzielacz DSM z profilu okrągłego 35x1,5 mm ze stali nierdzewnej z ruchomą nakrętką 1", z króćcami przyłączeniowymi z gwintem 3/4". Rozdzielacz posiada wskaźniki do odczytu i ustawiania żądanego przepływu każdego obiegu, wkładki zaworowe przystosowane do montażu głowic termoelektrycznych, odpowietrznik i zaworem spustowym. Posiada możliwość montażu odpowietrzników automatycznych.
  Rozdzielacz ma możliwość montażu w dowolnej pozycji (w pionie lub poziomie), oraz podłączenia z prawej lub lewej strony.
 • ROZDZ UFH DSM-ZM
  Rozdzielacz jak wyżej wraz z podłączonym zestawem mieszającym Laser Series z zaworem termostatycznym i pompą Wilo RS KU 15/60 do maksymalnie 12 obiegów. Do stosowania tam, gdzie ogrzewanie podłogowe jest uzupełnieniem dla grzejników tradycyjnych.
 • ROZDZ UFH DSM-ZM PRO
  Rozdzielacze jak wyżej, ale jako zestaw mieszający zastosowano zestaw Laser Series Pro z zaworem 3-drożnym i pompą Wilo Yonos 15/60 do maksymalnie 12 obiegów.
  Zestaw ten jest bardziej oszczędny, wydajny i nie wymaga regulacji hydraulicznej.
 • ROZDZ-ZM MOSIĄDZ
  Wycofany z produkcji rozdzielacz mosiężny z gwintem 1" - GZ 1", z króćcami przyłączeniowymi z gwintem 3/4" z podłączonym zestawem mieszającym TempCo fix eco z elektroniczną pompą Grundfos ALPHA2L 15/60. Rozdzielacz posiada wkładki zaworowe przystosowane do montażu głowic termoelektrycznych, zawory do regulacji przepływu i zespół odpowietrzająco-spustowy.
  Do stosowania tam, gdzie ogrzewanie podłogowe jest uzupełnieniem dla grzejników tradycyjnych.
 • ROZDZ-ZM STAL NIERDZ
  Wycofany z produkcji rozdzielacz ze stali nierdzewnej z gwintem 1" - GZ 1", z króćcami przyłączeniowymi z gwintem 3/4" z identycznym zestawem mieszającym jak wyżej.
 • ROZDZ-ZM STAL NIERDZ PRZ
  Wycofany z produkcji identyczny rozdzielacz jak wyżej, ale ze wskaźnikami do odczytu i ustawiania żądanego przepływu każdego obiegu.
 
 
Wybrany przed chwilą rozdzielacz dobrze byłoby umieścić w specjalnej szafce...
...więc z listy Szafka wybierz jedną z pozycji:
 • SZAFKA NATYNKOWA SWN-OP DO ROZDZIELACZY KAN
  Najmniejsza szafka natynkowa dostępna w wymiarach: 710 x 580-930 x 140 mm (wysokość x szerokość x głębokość)
 • SZAFKA PODTYNKOWA DO OKLEJENIA GLAZURĄ SWPG-OP DO ROZDZIELACZY KAN
  Duża, podtynkowa szafka dostępna w wymiarach: 750 x 580-930 x 110-165 mm (wysokość x szerokość x głębokość)

  Wybierz tą szafkę jeśli planujesz okleić ją np. glazurą.

  Wybierz tą szafkę jeśli inwestor planuje okleić ją np. glazurą.
 • SZAFKA PODTYNKOWA SWP-OP DO ROZDZIELACZY KAN
  Duża, podtynkowa szafka dostępna w wymiarach: 750-850 x 580-930 x 110-165 mm (wysokość x szerokość x głębokość)
 • SZAFKA DO ROZDZ NATYNKOWA PURMO TRA
  Natynkowa szafka dostępna w wymiarach: 640 x 350-1130 x 130 mm (wysokość x szerokość x głębokość)
 • SZAFKA DO ROZDZ PODTYNK PURMO DSM
  Podtynkowa szafka do samodzielnego montażu dostępna w wymiarach: 505-605 x 350-1130 x 110-160 mm (wysokość x szerokość x głębokość)
 • SZAFKA DO ROZDZ PODTYNK PURMO TRS
  Podtynkowa szafka dostępna w wymiarach: 690-790 x 350-1130 x 110-160 mm (wysokość x szerokość x głębokość)
 • SZAFKA DO ROZDZIELACZY NATYNKOWA PURMO
  Wycofana z produkcji natynkowa szafka dostępna w wymiarach: 640 x 350-1130 x 130 mm (wysokość x szerokość x głębokość)
 • SZAFKA DO ROZDZIELACZY PODTYNKOWA PURMO
  Wycofana z produkcji podtynkowa szafka dostępna w wymiarach: 640 x 350-1130 x 130 mm (wysokość x szerokość x głębokość)
Podczas doboru grzejnika podłogowego oblicza się długość przewodu grzejnego niezbędnego do tego, by grzejnik dostarczył do pomieszczenia odpowiednią ilość ciepła.
Rury grzejne muszą także doprowadzić ciepłą wodę od rozdzielacza do samego grzejnika, więc przy obliczeniach istotna jest również długość przyłączy.
W naszym domyślnym grzejniku pozostaw domyślne 5 m Długości przyłączy, ale podczas definiowania grzejników w konkretnych pomieszczeniach dobrze było by ten parametr uzupełnić.
Kolejnym bardzo istotnym elementem ogrzewania podłogowego jest system sterowania którego zadaniem będzie bieżąca regulacja działania grzejnika.
Z listy System automatyki wybierz pozycję najlepiej spełniającą  Twoje potrzeby instalacji.
W ostatecznym projekcie ogrzewania podłogowego musisz jednak koniecznie skonsultować ten temat z projektantem.
 • KAN BB230-2PCH
  Radiowy system automatyki Basic. Zasilany prądem 230V. Do zastosowania z modułem pompowym. Po podłączeniu specjalnych termostatów istnieje możliwość przełączenia systemu na funkcję chłodzenia.
  Wybierz ten system gdy chcesz, by system automatyki obsługiwał jednocześnie jedynie dwie oddzielne strefy grzewcze. System ten zasilany jest bezpośrednio z sieci elektrycznej, ale nie wymaga układania przewodów elektrycznych pomiędzy elementami systemu.
 • KAN BB230-6PCH
  Identyczny system do poprzedniego ale
  mogący obsługiwać jednocześnie do 6 oddzielnych stref grzewczych.
 • KAN BP24
  Radiowy system automatyki Premium, zasilany napięciem 24V.
  Wybierz ten system dla większych instalacji - istnieje tu możliwość rozbudowania o dodatkowe moduły siłowników, termostatów itd. Ten system zasilany jest prądem o bezpiecznym napięciu 24V, ale wiąże się to z koniecznością posiadania dodatkowej instalacji elektrycznej lub zakupem dodatkowego transformatora i umieszczenia go w szafce rozdzielacza.
 • KAN PB230
  Prosty system przewodowy Basic, zasilany napięciem 230V.
 • KAN PB230CH
  System przewodowy Basic, zasilany napięciem 230V. Po podłączeniu specjalnych termostatów istnieje możliwość przełączenia systemu na funkcję chłodzenia.
 • KAN PB230P
  System przewodowy Basic, zasilany napięciem 230V, z wbudowanym modułem pompowym do obniżenia temperatury wody zasilającej instalację.
  Wybierz ten system jeśli Twoja instalacja ogrzewania podłogowego uzupełnia tradycyjną instalacją grzejnikową.
 • KAN PB24
  System przewodowy Basic, zasilany napięciem 24 V.
 • KAN PB24CH
  System przewodowy Basic, zasilany napięciem 24V, z możliwością przełączania na chłodzenie.
 • KAN PB24P
  System przewodowy Basic, zasilany napięciem 24V, z modułem pompowym.
 • KAN PP230
  System przewodowy Premium, zasilany napięciem 230V
 • KAN PP24
  System przewodowy Premium, zasilany napięciem 24V
 • KAN SMART 230V/4
  Nowoczesny cztero-strefowy, bezprzewodowy system SMART, zasilany napięciem 230V. Posiada możliwość podłączenia do sieci LAN i zdalnego sterowania np. przez internet. Współpracuje z modułem pompowym. Może realizować funkcję grzania i chłodzenia.
  System ten obsługuje nie więcej niż 4 osobne strefy grzewcze.
 • KAN SMART 230V/8
  Identyczny system co poprzednio, ale z możliwością jednoczesnej obsługi aż 8-stref grzewczych.
 • KAN SMART 24V/4
  System SMART, zasilany napięciem 24V, obsługujący maksymalnie 4 strefy grzewcze.
 • KAN SMART 24V/8
  System SMART, zasilany prądem 24V, 8-o strefowy.
 • PURMO 230V
  System przewodowy na 230V.
 • PURMO 24V
  System przewodowy na 24V.
 • PURMO RF
  System bezprzewodowy na 230V.
 
Po wybraniu systemu automatyki program zaproponuje Ci dodatkowe urządzenia niezbędne do prawidłowej pracy instalacji:
 • Listwę połączeniową,
 • Programator współpracujący z listwą połączeniową,
 • Siłownik
 • i Termostat pokojowy.
Dla większości z tych pozycji dostępna jest tylko jedna opcja wyboru (dla niektórych systemów sterowania przewidziana jest na przykład tylko jedna listwa połączeniowa), ale dla niektórych masz opcji więcej.
Rozwiń każdą z tych list i przejrzyj inne dostępne propozycje. W dymkach podpowiedzi znajdziesz dodatkowe informacje.
Jeśli uznasz że warto zaktualizować proponowane parametry i wybrać inne urządzenia - możesz to zrobić.
Jak poprzednio określasz system automatyki wzorcowego grzejnika podłogowego, więc w późniejszych etapach będziesz mógłmogła dokonać zmian. 
UstawiłeśUstawiłaś już wszystkie parametry wzorcowego grzejnika i w zasadzie mógłbyśmogłabyś już wykonać jego obliczenia. Potrzebujesz jeszcze kilka informacji o pomieszczeniu w którym ten grzejnik ma się znajdować.
Przejdź do etapu 4 i rozpocznij dodawanie pomieszczeń.
DALEJ