Warning: file_put_contents(/www/freshblue_www/www/kursaudytora.pl/cached/~a_users~a_access~a_resources~39f4f_sqlcache): failed to open stream: Disk quota exceeded in /www/freshblue_www/www/kursaudytora.pl/system/lib/sql.php on line 207
Jak zsynchronizować podkłady budowlane na dwóch kondygnacjach?
COFNIJ
Przepis 6 Jak zsynchronizować podkłady budowlane na dwóch kondygnacjach?
Trójwymiarowe modelowanie budynku wymaga dopasowania do siebie elementów poszczególnych kondygnacji, tak by ściany zewnętrzne pierwszego piętra pokrywały się ze ścianami parteru itd.
W jaki sposób ustawić podkład budowlany kondygnacji, by "zestroić go" z podkładem innej?

(kliknij przycisk DALEJ znajdujący się na dole ekranu)
 
Podkłady budowlane z parteru i kondygnacji, nawet mimo jednakowej skali, nie zawsze mają identyczny układ i rozmiary. Mogą nie pasować do siebie nawet jeśli oba ​
wstawiłeśwstawiłaś
wstawiliśmy
​ na rysunku w punkcie (0,0).
Zanim zaczniemy budować kolejną kondygnację trzeba podkłady dopasować do siebie.
Aby to zrobić najlepiej jest uruchomić podgląd elementów z poprzedniej kondygnacji i przesunąć podkład piętra tak, by pasował do podkładu z parteru.
Kliknij
Klikamy
​ w przycisk Maluj poprzedni rysunek znajdujący się w menu w prawym dolnym rogu rysunku rzutu kondygnacji, by zobaczyć jak podkłady nakładają się.
Złap
Łapiemy
​ lewym przyciskiem myszy obramowanie podkładu i ​
przesuń
przesuwamy
​ go tak, by ściany zewnętrzne obu podkładów nałożyły się mniej więcej na siebie.
Następnie ​
wciśnij i przytrzymaj
wciskamy i przytrzymujemy
​ klawisz CTRL na klawiaturze i strzałkami GÓRA/DÓŁ/LEWO/PRAWO
dopasuj
dopasowujemy
​ obrazek podkładu piętra do podkładu parteru.
Przytrzymaj
Przytrzymujemy
​ dodatkowo klawisz ALT, by przesuwać podkład z większą precyzją.
Pamiętaj o tym że model trójwymiarowy budynku który budujemy w edytorze służy tylko i wyłącznie do stworzenia zestawu danych niezbędnych do obliczeń cieplnych projektu. Nie jest to model architektoniczny, więc jego wygląd nie musi być idealny, a tym bardziej podkłady budowlane nie muszą być złożone idealnie.
Jeśli grubość ściany zewnętrznej przy gruncie jest inna niż ściany zewnętrznej piętro wyżej - nie trać czasu na licowanie ich ze sobą. Program wykonuje analizę modelu 3D w osiach ścian, więc nie ma znaczenia czy zewnętrzne krawędzie ścian pokrywają się.
Zlicowanie ścian zewnętrznych o różnych grubościach sprawiłoby wręcz, że między osiami obu ścian pojawiłaby się wąska szczelina której obecność mogła by mieć wpływ na kubaturę pomieszczenia (zwłaszcza przy długich lub wysokich ścianach).
Lekcja zaliczona
DALEJ