Ta strona do prawidłowego funkcjonowania wymaga nowoczesnej przeglądarki z włączoną obsługą JavaScript.
Wygląda na to że Twoja przeglądarka nie spełnia tego warunku.

Przepisy na Audytora OZC

Kolekcja artykułów, instrukcji i mini e-szkoleń wskazujących jak rozwiązać typowe problemy podczas pracy w programach serii Audytor.

 

Z Przepisów dowiesz się między innymi...

  • Jak maksymalnie wykorzystać dziedziczenie danych,
  • Jak wpisywać trudne przegrody,
  • Jak synchronizować podkłady budowlane.

i dużo więcej...

 

(ostatnio: Jak podejrzeć usytuowanie elementów kolejnej kondygnacji?)

W Audytorze OZC istnieje mechanizm podglądu rysunku poprzedniej kondygnacji, ale czy da się podejrzeć następną?

Lukarny są konstrukcjami które dosyć często pojawiają się na dachach budynków, zwłaszcza jednorodzinnych.
W jaki sposób zabrać się do wprowadzania ich do programu?

Bardzo często w przypadku budynków użyteczności publicznej lub budynków biurowych, mamy do czynienia z kilkoma budynkami połączonymi ze sobą różnego rodzaju łącznikami.
Jak taki kompleks wprowadzić do Audytora OZC jeśli chcemy uzyskać Świadectwo Energetyczne dla całości, ale i osobno dla każdego budynku?
Import trójwymiarowego modelu budynku generuje zestaw pomieszczeń w strukturze budynku, ale nie są one w żaden sposób połączone ze sobą.
Do obliczeń obciążenia cieplnego nie potrzeba ich grupować, ale do wyznaczenia świadectwa lub innych projektów, trzeba utworzyć lokale i przypisać do nich wygenerowane pomieszczenia. 
Jak to zrobić w programie?
Każdy użytkownik programu, realizując kolejne projekty, buduje swoją własną kolekcję konstrukcji ścian, stropów, dachów, a także okien i drzwi. Mając na koncie kilka projektów, zamiast konstruować przegrody od nowa, warto skorzystać z tych utworzonych wcześniej, lub utworzonych przez współpracowników. 
W jaki sposób w programie wykorzystać kolekcję przegród budowlanych stworzoną podczas wcześniej wykonywanych projektów?
W budynkach wielorodzinnych dosyć często mamy do czynienia z powtarzalnym schematem kondygnacji. W takich sytuacjach wystarczy wykorzystać wcześniej zbudowany model kondygnacji, przenumerować pomieszczenia i wykonać drobne korekty. 
Zadanie to można wykonać poprzez tradycyjne kopiuj - wklej, ale w programie dostępny jest jeszcze wygodniejszy mechanizm.
Uwzględniając dane do wyznaczenia Świadectw Energetycznych, każde pomieszczenie posiada nawet ponad 60 różnego rodzaju parametrów (nie wliczając konstrukcji samych przegród budowlanych). Mnożąc tą liczbę przez liczbę pomieszczeń, otrzymujemy całkiem pokaźną ilość informacji.
Jak te wszystkie dane sprawnie wprowadzić do programu?
Często zdarza się że lokale w budynku ogrzewane są jednocześnie z kilku źródeł ciepła np. tradycyjnie z wykorzystaniem kotła gazowego i instalacji rozprowadzającej czynnik grzewczy do grzejników, oraz kominka z płaszczem wodnym. Jak taki układ wpisać do programu?
Decydując się na wykonywanie obliczeń cieplnych budynku z uwzględnieniem mostków cieplnych metodą szczegółową, niezbędne jest wypełnienie tabeli Standardowych mostków cieplnych w każdym projekcie.
Jak ułatwić sobie to zadanie zakładając typowe konstrukcje przegród budowlanych? 
Dach, z uwagi na różnorodne kształty, jest najbardziej skomplikowanym rodzajem przegrody do wprowadzenia w modelu 3D. Poprawne jego wykorzystanie wymagania znajomości kilku zasad.
Jak wprowadzić dach skośny w programie by zrobić to szybko i wygodnie? 
Większość pionowych przegród budowlanych: ścian, okien i drzwi, w zdecydowanej większości przypadków ma kształt prostokąta i nie wymaga podania niczego więcej niż tylko wysokości i długości. Ale co jeśli któraś ma mieć kształt nietypowy, na przykład półokrągły?
Wprowadzanie przegród budowlanych i stref pomieszczeń to jeden z najważniejszych etapów pracy w programie i jednocześnie jeden z najtrudniejszych. Aby sprawnie skonstrować model budynku warto poznać podstawowe zasady modelowania 3D.
Trójwymiarowe modelowanie budynku wymaga dopasowania do siebie elementów poszczególnych kondygnacji, tak by ściany zewnętrzne pierwszego piętra pokrywały się ze ścianami parteru itd.
W jaki sposób ustawić podkład budowlany kondygnacji, by "zestroić go" z podkładem innej?
Nie wszystkie przegrody wielowarstwowe charakteryzują się taką samą konstrukcją we wszystkich przekrojach. W jaki sposób wprowadza się w programie przegrody niejednorodne np. dachy z krokwiami, lub ściany szkieletowe?
Wykończenia podłogi różnymi materiałami mogą w dosyć znacznym stopniu wpływać na właściwości cieplne przegrody. W jaki sposób wprowadzić do katalogu przegród budowlanych strop wykończony kilkoma rodzajami posadzki? Jak szybko wprowadzać przegrody o zbliżonej konstrukcji?
Obliczenia strat ciepła przez przegrody budowlane to jedna z najważniejszych funkcji programu. Aby jednak mogły być one przeprowadzone poprawnie - konieczne jest zdefiniowanie wszystkich konstrukcji ścian, stropów, dachów, podłóg itd. Jak prawidłowo wprowadzić ścianę zewnętrzną do katalogu przegród wielowarstwowych i sprawnie przeszukiwać materiały budowlane?
Wymóg stosowania wymiarów zewnętrznych przegród budowlanych sprawia, że pewne rodzaje liniowych mostków cieplnych mogą mieć ujemny na obciążenie cieplne pomieszczenia. Jak wprowadzić konstrukcje liniowych mostków cieplnych, by program policzył je dokładnie i uwzględnił ich wpływ na wynik strat ciepła?
Jedna z najwygodniejszych metod modelowania kondygnacji budynku polega na odrysowaniu elementów podkładu za pomocą ścian i innych narzędzi programu. Czasem jednak nie posiadamy jednolitego pliku graficznego z całością podkładu, a jedynie jego zeskanowane fragmenty. Jak precyzyjnie skleić części rysunku, żeby wykorzystać je do modelowania kondygnacji?

Więcej..

 

Masz pytania lub propozycje innych zagadnień, które warto było by opisać?

Zapraszamy do kontaktu.